اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

عضو كوشا
    صلوات : 97880 دلنوشته : 72
    برای اصیل بودن کافی است که دروغ نگویی... آغاز اصالت خوب همین است که... نخواهی چیزی باشی که نیستی
    نوشته : 145 تشکر : 20
    مورد تشکر: 58 در 44 پست
    دریافت : 0 آپلود : 0
    وبلاگ : 0
    خادم مهدی آنلاین نیست.

معارف واعتقادات ائمه معصومین

قال رسول الله صلی الله علیه و آله :
    « ألا انبئکم من المسلم ؟ المسلم من سلم المسلمون من یده و لسانه » .

آیا شما را خبر ندهم که مسلمان کیست ؟ مسلمان کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبانش آسوده باشند .

« ألا أخبرک بأهل النّار؟ کلّ جعظریّ جوّاظ مستکبر جمّاع منوع » .
    مى خواهى تو را از اهل جهنم خبر دهم؟ هر کس که خود پسند و خود خواه و متکبر و حریص و بخیل باشد .

« ألا أخبرک بخیر ما یکنز المرء؟.. المرأه الصّالحه إذا نظر إلیها سرّته و إذا أمرها أطاعته و إذا غاب عنها حفظته » .
    می خواهى تو را از بهترین گنجینه مرد خبر دهم؟ زن پارسا که وقتى بدو نگرد مسرور شود و همین که بدو فرمان دهد اطاعت کند و هنگام غیبت امانت او را محفوظ دارد .

« ألا أخبرکم بأفضل من درجه الصّیام و الصّلوه و الصّدقه اصلاح ذات البین فإنّ فساد ذات البین هی الحالقه» .
    می خواهید شما را از چیزى که بهتر از روزه و نماز و صدقه است خبر دهم؟ اصلاح میان کسان، زیرا فساد میان کسان مایه هلاک است.

« ألا أخبرکم بمن یحرم علیه النّار غدا؟ على کلّ هیّن لیّن قریب سهل »
    .
    می خواهید شما را خبر دهم که فردا آتش بر چه کس حرام است؟ هر کس که ملایم و نرم و زودجوش و آسان گیر باشد.

« ألا أخبرکم بنسائکم من أهل الجنّه؟ الودود الولود العئود الّتی إذا ظلمت قالت هذه یدی فی یدک لا أذوق غمضا حتّى ترضى » .
    مى خواهید شما را از زنانى که اهل بهشتند خبر دهم؟ زن وفادارى که فرزند زیاد آورد و زود آشتى کند و همین که بدى کرد گوید این دست من در دست توست چشم بر هم نمى گذارم تا از من راضى شوى.

« ألا أخبرکم بخیرکم من شرّکم؟ خیرکم من یرجى خیره و یؤمن شرّه و شرّکم من لا یرجى خیره و لا یؤمن شرّه » .
    مى خواهید شما را از بدان و نیکان تان خبر دهم؟ بهترین شما کسى است که به خیرش امید توان داشت و از شرش امان توان یافت و بدترین شما کسى است که به خیرش امید و از شرش امان نیست.

« ألا أخبرکم بأیسر العباده و أهونها على البدن؟ الصّمت و حسن الخلق » .
    می خواهید شما را به عبادتى که از همه عبادت ها بر بدن آسان تر است خبر دهم؟ سکوت و نیک خوئى.

« ألا أدلّکم على أشدّکم؟ أملککم عند الغضب» .

مى خواهید شما را به آن کس که از همه زورمندتر است رهبرى کنم؟ آن که هنگام خشم بهتر خود را نگاه مى دارد.

« ألا أنبئک بشرّ النّاس؟ من أکل وحده و منع رفده و سافر وحده و ضرب عبده، ألا أنبئک بشرّ من هذا؟ من یخشى شرّه و لا یرجى خیره ألا أنبئک بشرّ من هذا؟ من باع آخرته بدنیا غیره ألا أنبئک بشرّ من هذا؟ من أکل الدّنیا بالدّین » . 1
    می خواهى تو را از کسى که از همه مردم بدتر است خبر دهم؟.، آن کس که تنها غذا خورد و به کسى چیزى ندهد و تنها سفر کند و بنده خویش را بزند، میخواهى تو را از کسى که بدتر از اوست خبر دهم؟ آن که از شر او بترسند و به خیرش امید نداشته باشند می خواهى ترا از کسى که بدتر از اوست خبر دهم؟ آن که آخرت خویش را به دنیاى دیگرى فروشد می خواهى ترا از کسى که بدتر از اوست خبر دهم؟ آنکه به وسیله دین از دنیا بهره مند شود .

پی نوشت :
    1 - نهج الفصاحة .
    و با الهام از مباحث آقای محمود اکبری در کتاب مهارت های آموزش اخلاق .

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)